Chcesz kupić swoje własne mieszkanie? Weź pożyczkę na wkład własny

Począwszy od 1 Stycznia 2017 roku kwota wkładu własnego dla kredytów hipotecznych wzrosła do 20% wartości nieruchomości. W niektórych ofertach banków w dalszym ciągu można znaleźć wkład własny na poziomie 10%, jednak jest to kwota, którą w dalszym ciągu jest trudno zgromadzić.

W dzisiejszych czasach kupno własnego mieszkania stanowi nie lada wyzwanie. Wysokie ceny za metr kwadratowy sprawiają, że kwoty mieszkań są bardzo duże. W grudniu 2017 roku ceny mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie przekraczały 9000 złotych za metr kwadratowy.

W Gdańsku kwota ta wyniosła niecałe 8000 zł/, w Krakowie było to ponad 7500 zł/. Najniższą cenę mieszkań odnotowano w Łodzi, gdzie średnio płacono 4229 zł/. Wysokie ceny mieszkań to jednak niejedyny problem dla przyszłych właścicieli. W myśl nowych zasad o wkładzie własnym konieczne jest posiadanie własnych 40 tysięcy złotych, chcąc kupić mieszkanie warte 200 tysięcy złotych. Część banków decyduje się w dalszym ciągu oferować kredyty hipoteczne z wkładem własnym na poziomie 10%. Jednak w dalszym ciągu jest to kwota 20 tysięcy złotych, którą trzeba posiadać, starając się o kredyt.

Gdzie szukać pożyczki przeznaczonej na wkład własny

W zależności od potrzeb, jak również możliwości finansowych oraz ogólnej sytuacji, możliwe jest skorzystanie z usług banków lub instytucji pozabankowych. Korzystając z usług instytucji pozabankowych, możliwe jest zaciągniecie zobowiązania od 100 do 25 000 złotych – okres spłaty wynosi od kilku dni, aż do kilkudziesięciu miesięcy. Bardziej odpowiednie może okazać się zaciągnięcie zobowiązania w banku, jeżeli kwota, jaką chcemy pożyczyć, jest wyższą sumą. Decydując się na kredyt w banku, koniecznie trzeba pamiętać o konieczności spełnienia większej ilości formalności niż ma to miejsce w przypadku instytucji pozabankowej. Banki sprawdzają wnioskodawców w Biurze Informacji Kredytowej oraz Biurze Informacji Gospodarczej, które zwane są potocznie rejestrami dłużników. W przypadku instytucji pozabankowych możliwość zaciągnięcia zobowiązania jest dużo łatwiejsza.  Bardzo często decyzję o przyznaniu zobowiązania można otrzymać tego samego dnia.

Musisz wiedzieć!

Decydując się na pożyczkę zaciąganą na wkład własny, koniecznie należy przeanalizować swoje możliwości finansowe. Warto upewnić się, że będziemy w stanie systematycznie spłacać raty, zgodnie z harmonogramem. Pojawienie się opóźnień może spowodować obniżenie scoringu w systemie BIK, a wówczas bank może odmówić nam późniejszego kredytu hipotecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *