Co robić, kiedy masz problem z historią kredytową, a pilnie potrzebujesz gotówki?

Niespodziewane wydatki lubią zaskakiwać w najbardziej nieodpowiednich momentach. Co zrobić, gdy pieniądze są niezbędne, a historia kredytowa nie wygląda najlepiej? Do kogo zwrócić się po pomoc, gdy wynik raportu BIK przyprawia o zawrót głowy?

Zobowiązania należy spłacać w terminie i zaciągać tylko w uzasadnionych sytuacjach, to oczywiste. Co jednak zrobić, gdy posiada się już zaległości lub dużą liczby kredytów, a jednocześnie zaciągnięcie kolejnego jest nieuniknione? Gdzie szukać pomocy, gdy na kredyt czy pożyczkę w banku nie ma co liczyć?

Co bierze pod uwagę bank przed udzieleniem pożyczki?

Każda firma zajmująca się pożyczaniem pieniędzy sprawdza wiarygodność klientów i szacuje, jak wysokie jest ryzyko, że pieniądze nie zostaną zwrócone. To oczywiste, że chce mieć jak największą pewność, że odzyska pożyczone pieniądze w całości i w terminie. Banki są bardzo ostrożne, ponieważ pieniądze, które przeznaczają na pożyczki i kredyty pochodzą z lokat klientów.

Jak wygląda proces sprawdzania potencjalnego kredytobiorcy przez bank? Kluczowe znaczenie ma to, jak wygląda historia potencjalnego pożyczkobiorcy w BIK-u oraz jego aktualne zobowiązania i zdolność kredytowa. Bank sprawdza BIK i dokonuje oceny scoringowej.

Ocena taka polega na porównaniu profilu klienta aspirującego do kredytu czy pożyczki z profilami klientów, którzy dobrze wywiązują się ze swoich zobowiązań wobec banku. Im więcej podobieństw, tym wyższa ocena, a im wyższa ocena, tym większa jest szansa na kredyt.

Inaczej jednak taka kontrola wygląda w banku, a inaczej w firmach pożyczkowych. Jeśli przeszkodą w otrzymaniu pożyczki jest niekorzystny raport BIK, to z pomocą przychodzą właśnie firmy pożyczkowe.

Co więc z firmami pożyczkowymi?

Firmy pozabankowe obracają pieniędzmi, które udało im się wypracować samodzielnie. Standardy sprawdzania kredytobiorców ustalają ich zarządy. W związku z tym, że takie firmy sami decydują jakie ryzyko jest dla nich akceptowalne, to zwykle łatwiej otrzymać pożyczkę tam niż w banku.

Wśród firm pożyczkowych znajdują się takie, które sprawdzają danego klienta w Biurze Informacji Kredytowej i takie, które takiej kontroli nie podejmują. Te drugie udzielające tzw. pożyczek bez BIK stanowią doskonałą alternatywę dla osób, które nie mają szans na otrzymanie kredytu w tradycyjnym banku.

Jak firmy pożyczkowe sprawdzają klientów?

To, że firmy pożyczkowe nie zawsze dokonują weryfikacji w BIK-u, nie oznacza, że nie sprawdzają osób, którym udzielają zwrotnego wsparcia finansowego. By uzyskać za ich pośrednictwem niewielką kwotę na niedługi okres, wystarczy dowód osobisty.

Co jednak, gdy potrzebna jest większa suma pieniędzy? Zwykle firmy pożyczkowe wymagają wówczas zaświadczenia o dochodach pochodzące z zakładu pracy, wyciągi z konta. W przypadku przedsiębiorców wymaga się dostarczenia odpowiednich zaświadczeń z Urzędu Skarbowego i ZUS-u. Ryzyko ocenia się też dzięki dokonaniu wywiadu zawierającego pytania o takie kwestie jak na przykład wysokość opłat czy posiadany majątek. Zabezpieczeniem dla pożyczkobiorcy jest też podpisanie weksla in blanco.

Propozycja firm pożyczkowych jest bogata i dostosowana do potrzeb klientów. Jeśli BIK wypada niekorzystnie, to nic straconego, warto pamiętać, że do dyspozycji pozostają wówczas tzw. pożyczki bez BIK.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *