Czas to pieniądz? Oczywiście!

To może frazes powtarzany od lat, ale też i najszczersza prawda. I co ważne, powiedzenie nie odnosi się jedynie do biznesu, do którego naturalnie przylgnęło. W dzisiejszych czasach, kiedy każdy z nas ma dużo obowiązków, oszczędność czasu naprawdę staje się ważna. I choć nie zawsze da się go przeliczyć na konkretne pieniądze, to jednak marnotrawienie tego dobra może nas sporo kosztować.

Z tego powodu często można spotkać oferty szkoleń pod hasłem „efektywne zarządzanie czasem”. Na takim panelu można dowiedzieć się jak zoptymalizować swój czas poświęcony na pracę zawodową, aby osiągać jak najlepsze efekty. My z kolei spróbujemy doradzić wam, jak zorganizować swój czas poza pracą i pokazać jakie wynikają z tego korzyści.

Jak oszczędzać czas?

Wbrew pozorom wiele rzeczy robimy mechanicznie, z przyzwyczajenia, zupełnie nie zastanawiając się nad tym, że można zmienić swoje postępowanie. Wszystkiego wyliczyć nie sposób, to praca indywidualna, którą każdy powinien wykonać sam. Wyliczymy więc największe „zjadacze naszego czasu”.

  • Czynności gospodarcze. Zamiast robić na bieżąco rzeczy, które zajmują dosłownie chwilkę, zbieramy sterty naczyń, prasowania, prania czy odkładamy sprzątanie w nieskończoność. Potem, kiedy wreszcie postanawiamy ogarnąć sytuację porządkową w domu tracimy na to cały dzień.
  • Zakupy bieżące. W sklepach tracimy bardzo dużo czasu, szczególnie w dużych marketach. Błądzimy, szukamy, w międzyczasie wymyślamy dania i okazuje się, że spędzamy tam średnio 2 godziny. A można uporać się z zakupami na cały tydzień nawet w pół godziny. Konieczna do tego będzie lista potrzebnych produktów. Wcześniej należy zrobić szybki przegląd tego, co posiadamy w lodówce i szafkach z artykułami spożywczymi. Potem robimy wstępne menu na kilka dni, a następnie tworzymy listę. Kiedy wpadniemy z nią do sklepu, którego rozkład dobrze znamy, zakupy odbędą się błyskawicznie. To ogromna oszczędność czasu.
  • Zakupy ekstra. To sytuacje kiedy szukamy dla kogoś prezentu lub wymieniamy w domu poszczególne elementy wyposażenia lub sprzęt rtv i agd. W nieskończoność jeździmy po sklepach, a przecież wiele rzeczy można załatwić o wiele szybciej przez Internet.
  •   Gotowanie. Lubimy domowe posiłki, ale to nie znaczy, że każde popołudnie należy spędzać w kuchni. Można przecież przygotować posiłek na dwa dni, albo ugotować więcej porcji i je zamrozić. Można też mieć zamrożone półprodukty, z których potem stworzymy danie, np. wywar na zupę lub sos, podsmażone kawałki kurczaka, mieszankę warzywną itd.
  • Bałagan i chaos. Mnóstwo czasu tracimy na ciągłe poszukiwanie przeróżnych rzeczy. A wystarczy po prostu mieć porządek i odkładać przedmioty na swoje miejsce. W skali miesiąca to niebagatelna oszczędność czasu.
  •         Telewizja i Internet. Bezmyślne gapienie się w kolorowe ekrany to udręka dla wzroku i mózgu, chroniczne zmęczenie, a do tego ogromna strata czasu. Oglądajmy tylko to, co nas naprawdę ciekawi, a z Internetu korzystajmy wtedy, kiedy czegoś potrzebujemy.
  • Sprawy urzędowe. Warto korzystać z tego, że coraz więcej urzędów podsuwa nam narzędzia do załatwiania spraw online i nie stać w długich kolejkach.

Korzyści wymierne i niewymierne

Obie te formy są bardzo pożądane. Korzyści wymierne to głównie stworzenie sobie możliwości do uzyskiwania wyższych dochodów. Dzięki temu, że efektywnie zorganizujemy swój czas prywatny, możemy np. podjąć studia zaoczne lub kurs zawodowy. Taka dodatkowa edukacja może nam otworzyć inne możliwości zawodowe i poprawić sytuację finansową. Możemy też podjąć się dodatkowego zajęcia, które przysporzy nam dodatkowych środków finansowych. Na wymierne korzyści przekładać będą się też poszczególne, drobne czynności, np. zakupy w sklepie. Dzięki wspomnianej liście zakupów zaoszczędzimy czas, ale też i nie wydamy pieniędzy na zbędne produkty.

Z kolei korzyści niewymierne wynikające z optymalnego wykorzystania swojego czasu to przede wszystkim chwile spędzone z rodziną, relaks, dodatkowy czas na zadbanie o swoją kondycję i zdrowie itd. Finalnie i takie działania składają się na naszą większą wydajność życiową i energię, a więc i na możliwości zarobkowe. Ewidentnie widać więc, że nawet nasz czas wolny to pieniądz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *