Jak się przygotować do własnego biznesu?

Otworzenie własnej firmy to poważny krok, który wymaga odpowiedniego przygotowania. Zanim udasz się do urzędu lub wypełnisz wniosek w CEIDG (rejestr działalności gospodarczych jednoosobowych) lub KRS (rejestr spółek), to musisz przemyśleć kilka kwestii.

Jak nazwiesz firmę?

Podstawowa sprawa – musisz mieć nazwę. Najlepiej łatwo chwytliwą, nie zbytnio przekombinowaną, prosta do wymówienia i w jakiś sposób kojarzącą się z Tobą lub profilem działalności firmy. Pamiętaj, że w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, do nazwy firmy obowiązkowo dojdzie Twoje imię i nazwisko, więc nie możesz przesadzić z długością.

Identyfikacja wizualna

Gdy już masz nazwę, to potrzebujesz logo a także wizytówek. Zdecyduj się stworzenie spójnej identyfikacji wizualnej firmy.

Założenie strony www

Bez istnienia w Internecie, trudno dziś prowadzić biznes. Zanim założysz firmę, zrób rozeznanie, ile będzie Cię kosztować strona internetowa i jaki projekt chcesz wybrać. Stworzenie strony może trochę zająć, więc jeśli chcesz mieć ją gotową na start działalności, to zajmij się tym wcześniej.

Wydatki i budżet

Jeśli Twoja firma będzie wymagać nakładów finansowych – zakupu mebli, sprzętu, oprogramowania, to potrzebujesz na to środków. Opracuj budżet – wylicz, ile potrzebujesz pieniędzy. Skąd je zdobędziesz? Jeśli nie masz oszczędności, możesz ubiegać się o dotację, kredyt lub pożyczkę. Na uregulowanie wszystkich oszczędności potrzebujesz miesiąca lub dwóch, więc zajmij się tym odpowiednio wcześniej.

Znajdź lokal lub urządź kącik biurowy w domu

Zdecyduj, gdzie będziesz pracować. Jeśli w domu, to urządź sobie przytulny kącik do pracy. Jeśli potrzebujesz lokalu lub biura, musisz szukać czegoś do wynajęcia lub kupna. Znalezieniem dobrej miejscówki, może trochę zająć – pomyśl o tym co najmniej miesiąc przed rozpoczęciem biznesu. Możesz też wybrać trzecią opcję – strefę coworkingową. To miejsce, w których na godziny można wynająć biurko i w spokoju pracować. Opłaca się miesięczny abonament lub uiszcza opłaty za każdą godzinę użytkowania.

Kwestie formalne

Gdy już masz budżet, lokal, nazwę, stronę www, zostaje Ci jeszcze tylko kilka spraw formalnych do przemyślenia. Czy dasz radę bez księgowej czy musisz wynająć biuro księgowe? A może wystarczy wykupić pakiet księgowości online? Przyda Ci się też konto firmowe – poszukaj wśród ofert banków korzystnej opcji. Musisz też wybrać kody PKD opisujące Twoją działalność do wpisu do rejestru firm. Ponadto, konieczna jest decyzja, czy będziesz VAT-owcem czy nie. Niektóre branże nie mają wyboru. W innych, jeśli sprzedaż nie przekracza 200 tysięcy złotych rocznie, nie ma przymusu płacenia VAT-u.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *