Kiedy należy zapłacić podatek od pożyczki?

Przy zaciąganiu pożyczki gotówkowej mało kto pamięta, że w określonych przypadkach występuje przy tej okazji obowiązek podatkowy. Warto wiedzieć, kiedy i na jakich zasadach należy zapłacić podatek od pożyczki, a także kogo dotyczy ten obowiązek.

Podatek a pożyczka zaciągnięta w instytucji finansowej

O podatek od pożyczki nie trzeba się martwić, jeśli pożyczkę zaciąga się w banku lub instytucji pożyczkowej. Nie jest ważne, czy jest to pożyczka celowa np. pożyczka na samochód, czy też zwykła chwilówka online na dowolny cel. W tym przypadku umowy pożyczki nie trzeba ani zgłaszać do urzędu skarbowego, ani tym bardziej płacić podatku od czynności cywilnoprawnych PCC.

Podatek od pożyczki udzielonej przez członka rodziny

Pożyczenie pieniędzy od rodziny jest wciąż popularnym sposobem na zdobycie potrzebnej gotówki. W tym przypadku także nie trzeba zgłaszać umowy pożyczki do urzędu skarbowego ani płacić podatku PCC, jednak pod dwoma warunkami:

  • jeśli umowa pożyczki zawarta jest między członkami rodziny o bliskim stopniu pokrewieństwa np. z dziadkami, z rodzicami, żoną, mężem, dziećmi, wnukami, prawnukami, rodzeństwem (uwaga – w świetle przepisów nie jest bliską rodziną: zięć, synowa oraz teściowie!)
  • jeśli kwota pożyczki nie przekracza 9.637 zł (przy wyższych kwotach istnieje możliwość niepłacenia podatku, ale pożyczkę należy zgłosić do US).

Biorąc pod uwagę powyższe zasady warto mieć na uwadze, że w przypadku większych kwot opłaca się nawet z członkiem najbliższej rodziny rozważyć zawarcie umowy pożyczki na piśmie. Dzięki temu w razie kontroli urzędu skarbowego można łatwo wykazać, że kwota pożyczki, która wpłynęła na nasze konto, pochodzi od najbliższej rodziny, a więc nie podlega opodatkowaniu. Przy umowie ustnej, gdy np. otrzymamy pożyczkę w gotówce i potem sami zapłacimy ja na konto, bardzo trudno będzie udowodnić źródło pochodzenia tych pieniędzy.

Podatek od pożyczki udzielonej przez dalszą rodzinę lub znajomych

Jeśli pożyczka pochodzi od osób niespokrewnionych, czyli np. teściów lub znajomych, należy od takiej pożyczki uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych, a także złożyć deklarację PCC-3 w urzędzie skarbowym. Należy tutaj pamiętać o kilku zasadach:

  •    podatek od pożyczki płaci zawsze pożyczkobiorca,
  •    deklarację PCC należy złożyć we właściwym urzędzie skarbowym do 14 dni od daty zawarcia umowy pożyczki,
  •    wysokość podatku PCC wynosi 2% od wartości pożyczki,
  •    niedopełnienie w ustawowym terminie ww. obowiązku podatkowego może skutkować nałożeniem przez urząd skarbowy podatku w wysokości 20%.

Istnieją też inne wyjątki pozwalające na zwolnienie z podatku od pożyczki. Podatku nie zapłacimy, zaciągając pożyczkę np. w pracowniczej kasie zapomogowo- pożyczkowej.

Jak widać, aby uniknąć płacenia podatku, formalności i tłumaczenia się urzędnikom, najlepiej korzystać z pożyczek udzielanych przez banki i instytucje pożyczkowe. Pożyczki od znajomych mogą się okazać bardzo kłopotliwe, a nawet dość kosztowne, jeśli zapomnimy zgłosić fakt pożyczenia pieniędzy do urzędu skarbowego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *