Kredyt – co warto wiedzieć o WIBOR

Posiadasz kredyt w polskiej walucie i nie przejmujesz się niczym? Warto jednak uważać, bo rata także może diametralnie wzrosnąć. Z problemem zwiększających się rat borykają się wszyscy, którzy posiadają kredyty w obcej walucie – głównie we franku szwajcarskim. Problem większych rat jest współcześnie doskonale znany i osoby, które zaciągnęły swój kredyt np. w 2008 roku, aktualnie nie są zbyt zadowolone ze swojej decyzji – głównie za sprawą ogromnych zmian w kursie walutowym. Ryzyko takie jest jednak przypisane nie tylko do kredytów w obcej walucie – również posiadając kredyt w rodzimej walucie możliwe jest zwiększenie się raty kredytu.

WIBOR – o co w tym chodzi?

WIBOR jest główną przyczyną problemów związanych ze zmianą raty. Zaciągnięcie kredytu hipotecznego w krajowej walucie i przy zmiennym oprocentowaniu powinno być świadome. Co zatem składa się na naszą comiesięczną ratę? Przede wszystkim marża banku – czyli czynnik, który jest stały i jasno opisany w umowie. Element ten nie ulega zmianie w trakcie trwania umowy z bankiem. Stawka WIBOR jest jednak zmienna. Stawka ta nazywana jest oprocentowaniem na rynku międzynarodowym i jest wiążąca dla działających w naszym kraju banków, które udzielają sobie wzajemnie kredytów. W przypadku WIBORu najważniejszym elementem jest słowo zmienność. Oznacza to, że ta stawka może ulec zmianie, a my jako kredytobiorcy nie mamy na to żadnego wpływu. Dla kredytów pod hipotekę, najczęściej używa się dwóch rodzajów stawek WIBOR – jest to WIBOR 3M oraz WIBOR 6M – jest to stawka, która aktualizuje się co trzy lub co sześć miesięcy. Dopiero po zaktualizowaniu stawki, klienci dowiadują się o wysokości rat na okres kolejnych miesięcy – aż stawka znów zostanie przeliczona, wówczas może ona ponownie wzrosnąć lub pozostać na aktualnym poziomie.

Ostatnie lata

Jak zatem zmieniała się stawka WIBOR w przeciągu ostatnich lat? Każdy kto zaciągnął swój kredyt hipoteczny w okresie 2008 – 2010 może być aktualnie niezadowolony. Dlaczego? Wysokość raty bowiem diametralnie spadła w przeciągu ostatnich 8 lat. Stawka WIBOR 3M wynosi aktualnie 1,73%, natomiast WIBOR 6M 1,81% – dla porównania w 2010 roku obie plasowały się w granicach 4%. Warto też dodać, że aktualne stawki WIBOR są najmniejszymi w historii – kredyty pod hipotekę nigdy nie były w naszym kraju tak tanie. Banki oczywiście chcą wyrównać te różnice poprzez zwiększanie marży za kredyt – nie zmienia to jednak faktu, że jest to idealny moment na zaciąganie kredytów hipotecznych. Jednak nikt nie jest w stanie zagwarantować nam, że ta sytuacja będzie się ciągle utrzymywać. Jeżeli polski złoty zdecydowanie umocni się na rynku międzynarodowym, a nasza gospodarka stanie się mocno konkurencyjna, wówczas na pewno dojdzie do sytuacji w której WIBOR znacząco wzrośnie, a wówczas i nasza rata wzrośnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *