Na co Polacy wydają najwięcej pieniędzy

Pieniądze idą jak woda. To powiedzenie zna każdy polski obywatel, który obserwuje jak szybko znikają pieniądze z portfela lub konta. Oczywiście, jeśli zasób pieniędzy jest duży to nie robi to na ich posiadaczu nadmiernego wrażenia. Jednak cała rzesza obywateli nie ma takiego komfortu. Wciąż zastanawiają się, dlaczego pieniądze kończą się tak szybko. Sprawdźmy.

Na co wydajemy najwięcej?

Żywność. Bez tego ani rusz. Co gorsze, nie za bardzo można poczynić tu oszczędności. Jeść musimy i mało tego, należy jeść zdrowo. A zrównoważona dieta to mięso, ryby, warzywa i owoce. Zapychanie się tanim makaronem czy chlebem z margaryną po pewnym czasie odbije się na zdrowiu. Spadek odporności, częste infekcje i mało energii do pracy, to efekt niedożywienia. Żeby się z tego podnieść musimy wydać potem pieniądze na suplementy i leki.

Szacuje się, że miesięczny średni koszt jedzenia i to bez ekstrawaganckich frykasów to kwota 500-700 zł.

Artykuły chemiczne. Mowa tu oczywiście o środkach piorących, płynach do sprzątania, ale także najpotrzebniejszych kosmetykach. Nie każdy specyfik trzeba kupować co miesiąc, więc koszty rozkładają się różnie, wiele zależy też od wybieranych marek. Jednak bez chemii gospodarczej trudno utrzymać czystość w domu, a bez choćby podstawowych kosmetyków, higienę osobistą na cywilizowanym poziomie.

Opłaty za mieszkanie. Dach nad głową to podstawa naszego bytowania, więc dla rozsądnych ludzi wnoszenie obowiązkowych opłat to priorytet. Zwykle to pierwsza czynność po otrzymaniu wynagrodzenia, a dopiero pozostałe pieniądze przeznaczane są na inne sprawy. Oczywiście w skład tych opłat wchodzą media, na których można czasem poczynić oszczędności, jednak na wysokość czynszu nie mamy zwykle wpływu.

Dojazdy. Idealnie, kiedy do pracy mamy na tyle blisko, że można dojść pieszo lub dojechać na rowerze. W większości przypadków trzeba się jednak zdać na komunikację miejską czy pociąg. Wtedy najbardziej opłacalny jest zakup biletu miesięcznego. Największe pieniądze wydajemy, kiedy konieczne są dojazdy samochodem. Licząc jazdę na długich dystansach, a tym samym spore ilości paliwa, podwyższone koszty eksploatacji oraz obowiązkowe ubezpieczenie i przeglądy techniczne, można pokusić się o stwierdzenie, że samochód to kolejny kosztowny członek rodziny.

Odzież. Nawet nie biorąc pod uwagę ubrań i obuwia znanych marek, każdy wie, że to kosztowna kwestia, zwłaszcza w przypadku dzieci. One wyrastają z ubrań i butów, szybciej je też niszczą, więc generują większe koszty. Zresztą dorośli też muszą się jakoś prezentować w pracy. Dlatego też od lat w naszym kraju cieszą się powodzeniem sklepy z odzieżą używaną. To sposób, aby obniżyć nieco koszty.

Leczenie. Można korzystać z państwowej, bezpłatnej służby zdrowia, jednak każdy wie, że długie terminy wizyt i badań wymuszają na nas korzystanie z gabinetów prywatnych. Poza tym, nawet przy darmowym leczeniu nikt nie zafunduje nam leków, a te często są bardzo drogie.

Przyjemności. Na rozrywkę w postaci wyjścia do kina, teatru lub na basen albo wyjazdów na wycieczki wydajemy najmniej. Dlaczego? Bo wielu z nas nie ma na to zwyczajnie pieniędzy, a nie jest to rzecz pierwszej potrzeby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *