Zakaz handlu w niedziele nie dla banków?

Część placówek w naszym kraju, pomimo wprowadzenia zakazu handlu w niedziele w dalszym ciągu funkcjonowała. Nowe przepisy obowiązują od marca, ograniczając ilość niedziel, w które handel jest dozwolony. Swoje nowe placówki w galeriach handlowych kilka banków postanowiło otworzyć. Zdaniem bankowców, bank nie podlega pod nową ustawę, ponieważ nie zajmuje się on handlem.

Początkiem marca w życie weszła Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 roku dotycząca zakazu handlowania w niedziele oraz w święta (plus kilka dodatkowych dni w roku). Na mocy tej ustawy, w wybrane niedziele w roku, część sklepów zostanie zamknięta. Ustawa ta przewiduje jednak około 30 wyjątków dla punktów, których zakaz ten obowiązywać nie będzie. Dzięki temu będą one mogły w dalszym ciągu dokonywać sprzedaży w dni objęte zakazem. Do grupy wyjątków zalicza się między innymi kawiarnie, lodziarnie, siłownie, czy też kluby fitness. Część tych obiektów znajduje się w galeriach handlowych. Mając to na uwadze, nie każda galeria handlowa zdecyduje się na zamknięcie drzwi, na dwie niedziele w miesiącu.

Czy zakaz handlu dotyczy banków?

Nowa ustawa definiuje handel jako obszar, gdzie następuje wymiana towaru na gotówkę lub inną formę płatniczą. Według prawników analizujących treść ustawy, zakaz ten nie dotyczy banków, gdyż nie zajmują się one handlem w dosłownym tego słowa znaczeniu. Swoimi opiniami na ten temat podzieliło się kilka z największych banków w Polsce.

Zakaz handlu w niedziele ograniczy praktycznie całkowicie ruch w dużych centrach handlowych – ciężko więc stwierdzić, czy funkcjonowanie placówek bankowych w ten dzień będzie miało jakikolwiek sens.

Kluczowa pierwsza niedziela z zakazem handlu

W pierwszą niedzielę z zakazem handlu, placówki banków, które posiadają swoje oddziały między innymi w centrach handlowych, postanowiły zmienić godziny otwarcia. Zostały one skrócone (mBank otwarty będzie w wybrane niedziele pomiędzy 10-17), a ich funkcjonowanie będzie ograniczone do konkretnego zakresu. W niedziele wolne od handlu w placówkach nie będzie czynna między innymi obsługa kasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *